Yoğun Bakım Ünitesi
14 Eylül 2020

Yoğun 1.png

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

 

Yoğun Bakım ünitesi; hayatı tehdit eden, kritik bir hastalık varlığında; 24 saat kesintisiz izlem ve sağlık hizmeti ile hastanın yakın takip ve tedavilerinin yapılması, yaşamın sürdürülmesi ve hastanın hayata döndürülmesi hedeflenerek hizmet veren birimdir.  Tıbbi tedavi ve hasta bakımı açısından diğer hastane hizmetlerinden ayrıcalık taşıyan, fiziksel şartları özel olarak tasarlanmış, yüksek teknolojili tıbbi cihazlar ve özel eğitimli tıbbi personelle donatılmış bir bölümdür.

Yoğun Bakım Ünitemiz

Hastanemiz bünyesinde 6 yataklı Yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.  Dünyada kabul gören ve en güncel uygulama olan ünite içerisinde her hastanın ayrı odasının bulunması, hastanemizde de titizlikle gerçekleştirilmiştir.  

   Yoğun Bakım Ünitemizin işleyişi; Anestezi uzmanımız Mustafa MUHİDDİN' NİN  sorumluluğunda konumunda uzman ve deneyimli 1 anestezi Uzmanı, 6 Hemşire, 1 sağlık Memuru ve 1 Personel  ile  24 saat kesintisiz hizmet verilmektedir.

Pediatrik ve erişkin yaştaki tüm kritik hastaların kabul edildiği ünitemizde hastanın kabulünden itibaren hastayla ilgili her türlü takip, tedavi ve bakım hizmetleri bölüm çalışanları tarafından yürütülmektedir. Hastalarımız bire bir hemşire takibinde olup, tedavileri tecrübeli yoğun bakım hekimleri ve konsültan diğer branş hekimlerimizce sürdürülmektedir.  Yoğun bakım ünitemiz kendi yoğun bakım hekimimiz dışında diğer branş hekimlerinin de 24 saat süreyle desteğini almaktadır.

Yoğun bakım ünitemizdeki yataklar acil durumlarda anında müdahaleye uygun olarak tasarlanmıştır. Her yatak başında hastamızın kalp atımı, kan basıncı, oksijen saturasyonu, solunum sayısı, vücut ısısı gibi yaşamsal bulguları sürekli gösteren ileri teknolojiye sahip monitörler, sıvı ve ilaç vermek için perfüzörler bulunmaktadır.  Yoğun bakım ünitemizde gerekli durumlarda yapay solunum desteği vermek için üst düzey solunum destek cihazları mevcuttur.

Gerektiğinde herhangi bir saatte hastamızın tüm laboratuvar tetkikleri yapılabildiği gibi, görüntüleme teknikleri olarak dijital röntgen ve ultrasonografi kullanılabilmektedir.

Multidisipliner bir anlayış içinde hastalarımızın ‘hayata bağlanmaları’ için özveri ve fedakarlıkla çalışan yoğun bakım hekim ve sağlık çalışanı kadromuz, görevlerini tıbbın gerektirdiği bilim doğrultusunda yapmaktadır.
Yoğun 2.jpgYoğ 3.jpg

 


Ortaca Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitemiz  Deneyimli,Güler yüzlü,Hasta haklarına saygılı kadrolarımızla; 
Sizin hastanız bizim hastamız dır anlayışıyla 7/ 24 Hizmetinizdedir.  
"Ortaca Devlet Hastanesi Size Uzanan Dost Eli"